Wózki widłowe w praktyce

Wózki widłowe w praktyce

Hale produkcyjne lub magazyny to wielopowierzchniowe obiekty, które powstają do zrealizowania konkretnego celu. Powstanie takiego obiektu poprzedzone jest szczegółowymi analizami, mającymi związek z procesami produkcji, która będzie się tam odbywała. Praktycznie w każdym mieście istnieją większe lub mniejsze hale produkcyjne, w których każde robocze stanowisko wyposażone jest w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu osoby pracujące w nim wykonują znacznie mniej ruchów. Jednym ze sposobów usprawnienia procesów produkcyjnych jest wykorzystanie wózków widłowych. Są one praktycznie niezastąpione podczas transportu magazynowanego towaru. Wózki widłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach – począwszy od spożywczej a na budowlanej skończywszy.

Przenoszenie i przewożenie

Wózki widłowe służą przede wszystkim do przemieszczania określonego rodzaju ładunku, który ważyć może nawet kilkadziesiąt ton. Wykorzystywane są one głównie do transportu, który odbywa się na niedużych odległościach, po to by rozładować bądź załadować samochód dostawczy oraz w celu magazynowania produktów. Produkty układa się na plastykowych bądź drewnianych paletach, które są odpowiednio przystosowane do wózków widłowych. Wózek widłowy stworzony jest ze stalowej konstrukcji, na której mieści się kabina operatora oraz przyłączone do niej stalowe widły, zazwyczaj mające kształt litery L. Widły zamontowane są na pionowym maszcie, pozwalającym na podnoszenie i opuszczanie ładunku. W bardziej zaawansowanych pojazdach możliwe jest również przechylanie ładunku. Z tyłu pojazdu znajduje się przeciwwaga, mająca zapewnić równowagę obciążonej ładunkiem konstrukcji.

Podział wózków ze względu na funkcje i możliwości transportowe

Ze względu na funkcje i możliwości transportowe wózki widłowe dzielą się na kilka typów. Naładowne pozwalają jedynie na transport poziomy, dlatego służą do przewożenia materiałów na większe odległości i na terenie magazynu. Podnośnikowe pozwalają nie tylko na przewożenie ładunków, ale również ich podnoszenie. Boczne natomiast, dzięki zastosowanej konstrukcji i sposobowi zamontowania wideł, pozwalają na załadunek boczny, co sprawdza się przede wszystkim w przypadku materiałów o dużych rozmiarach.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin