Wózki widłowe – bezpieczeństwo pracy

Trudno wyobrazić sobie pracę firmy produkcyjnej, magazynu czy większej hurtowni bez wózków widłowych. Wózek służy do podnoszenia i przemieszczania określonego rodzaju ładunku. Masa takiego załadunku może sięgać nawet kilkudziesięciu ton. Jednakże wózki widłowe są wykorzystywane zazwyczaj do transportu na nieduże odległości w celu magazynowania lub ładunku bądź rozładunku samochodów dostawczych. Wózki widłowe w zależności od konstrukcji mogą być napędzane przez silnik benzynowy, lub napędzany przez silnik na olej napędowy, gaz lub silnik elektryczny. Ze względu na typ wykonywanej pracy wózki można podzielić na naładowne, unoszące, podnośnikowe oraz ciągnikowe i specjalne. Ponadto rozróżniamy również wózki czołowe i boczne. Przy czym w przypadku małej przestrzeniu lub pracy między regałami stosuje się właśnie wersję boczną.

Bezpieczeństwo pracy na wózkach widłowych

Niezwykle istotną sprawą jest bezpieczne eksploatowanie wózka widłowego. Podstawowe parametry każdego z nich można znaleźć na tabliczce znamionowej, umieszczanej przez producenta. Do dodatkowych informacji umieszczonych przez producenta jest diagram udźwigu z uwzględnieniem wysokości podnoszenia ładunku i ułożenia środka ciężkości na widłach. Nim rozpoczniemy pracę należy przeprowadzić podstawową kontrolę stanu technicznego wózka. Kontrolę zaczynamy od sprawdzenia prawidłowości działania układu kierowniczego, napędowego i hamulcowego. Ponadto należy zwrócić uwagę na działanie mechanizmów podnoszenia i opuszczania wideł, a także działania świateł oraz pozostałego oświetlenia.

Serwisowanie wózków widłowych

Z kwestiami bezpieczeństwa ściśle wiąże się regularne serwisowanie wózków widłowych. Wielu usługodawców zajmuje się obecnie naprawę i konserwacją tego typu pojazdów. Wiele firm oprócz serwisu wózków, oferuje także możliwość zakupów części do różnego typu pojazdów widłowych. Bez trudu dostać można elementy elektryczne, hydrauliczne, masztu i nadwozia, fotele operatora, gąsienice, opony, silniki spalinowe, skrzynie biegów oraz układy: chłodzenia, gazowy, hamulcowy, kierowniczy, wydechowy oraz paletowy.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin