Wózek widłowy spalinowy czy elektryczny? Porównanie obu napędów

Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków widłowych. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko budową i przeznaczeniem, ale także rodzajem napędu. Wśród popularnych sztaplarek wyróżniamy modele spalinowe i elektryczne. Oba typy wózków mają swoje niewątpliwe zalety i są przeznaczone do konkretnych zastosowań. W dzisiejszym artykule porównamy oba rodzaje napędów wózków widłowych. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Charakterystyka wózków z silnikiem spalinowym

Wózki widłowe z silnikiem spalinowym to najpopularniejszy rodzaj sztaplarek wykorzystywanych w polskich zakładach pracy. Modele te wyposażane są w wysokoprężną jednostkę napędową typu Diesel, silnik benzynowy albo zasilany gazem LPG lub CNG. Wykorzystywany napęd ma duży wpływ na możliwości wózków spalinowych. Wózki te charakteryzują się dużą mocą i wydajnością. Są z reguły najszybsze, a dzięki większej mocy mogą pracować z ładunkami o największej wadze. Wózki tego typu bardzo często stosowane są na otwartych placach budowy, ponieważ są znakomicie przystosowane do pracy w zmiennych warunkach terenowych i atmosferycznych. Ze względu na emisję spalin wózki spalinowe nie są jednak najlepszym wyborem w przypadku małych, zamkniętych hal lub magazynów.

Wózki elektryczne – co je wyróżnia?

W przeciwieństwie do modeli spalinowych wózki elektryczne napędzane są przy pomocy specjalnego akumulatora nazywanego baterią trakcyjną. Eliminuje to problemy z działaniem wielu elementów mechanicznych, w tym skrzyni biegów, której w tych modelach po prostu nie ma.  Sztaplarki tego typu nie emitują szkodliwych spalin, są mniejsze, cichsze i mniej awaryjne od wózków z silnikiem spalinowym. Z tego powodu zdecydowanie częściej wykorzystywane są w przestrzeniach zamkniętych, w tym zakładach pracy o ograniczonym metrażu. Kłopotem w przypadku modeli elektrycznych może być konieczność częstego ładowania akumulatora i związane z tym okresowe przerwy w pracy. Rozwiązaniem jest zakup dodatkowej baterii na wymianę, jednak podnosi to koszty eksploatacji pojazdu.

Napęd spalinowy czy elektryczny?

Wybór wózka widłowego z konkretnym typem napędu uzależniony jest od kilku czynników. Mowa tu przede wszystkim o planowanym miejscu pracy sztaplarki, rodzaju ładunków, jakie pojazd będzie przewoził, a także możliwościach finansowych inwestora. Wózki elektryczne to doskonały wybór do zamkniętych przestrzeni, natomiast modele spalinowe dużo lepiej sprawdzą się na otwartych placach budowy. Ze względu na większą moc pojazdy z silnikiem spalinowym są rekomendowane do pracy z ładunkami o znacznej masie. W przypadku lżejszych prac z towarami o niewielkich gabarytach atrakcyjniejszym wyborem są tańsze w utrzymaniu modele elektryczne. Choć wózki z napędem elektrycznym są zazwyczaj droższe w zakupie od wózków spalinowych, to końcowy koszt ich eksploatacji zwykle wychodzi nieco taniej.

Jeżeli szukasz niezawodnych nowych lub sprawdzonych używanych wózków widłowych, skorzystaj z oferty firmy IPZ. Posiadamy zarówno modele spalinowe, jak i elektryczne. Wszystkie dostępne u nas pojazdy wyróżnia wzorowy stan techniczny oraz znakomite przystosowanie do pracy w różnych warunkach. Zawsze chętnie pomagamy w doborze rozwiązań, które w najlepszy sposób odpowiadają oczekiwaniom konkretnego inwestora. Gwarantujemy atrakcyjne warunki współpracy i ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin