Wózek widłowy – kupić czy wynająć?

Wózek widłowy – kupić czy wynająć?

Wózek widłowy to urządzenie, które bywa przydatne przy wykonywaniu wielu zadań transportowych. Tradycyjnie wózki kojarzą się najczęściej z pracą w magazynach i przewożeniem palet, jednak obszar ich zastosowań jest o wiele szerszy. Wózki widłowe są przydatne przy szybkim załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych. Używa się ich do transportu materiałów i podzespołów w halach produkcyjnych, a także przy pomocy odpowiedniego osprzętu do nietypowych zadań transportowych. Ze względu na szeroki zakres zastosowań wiele firm zastanawia się nad najkorzystniejszą metodą pozyskania sprzętu. Sprawdźmy, jakie są możliwości.

 

Sposoby pozyskania wózka widłowego

Pierwszym narzucającym się rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia. Oferta producentów jest bardzo bogata. Można łatwo znaleźć wózki o różnym udźwigu, zasięgu oraz wysokości podnoszenia. Niestety, największą wadą kupna nowego wózka widłowego jest dość wysoka cena. Inną możliwością jest wyszukanie odpowiedniego urządzenia używanego. Także w tym przypadku ilość dostępnego sprzętu jest duża, a znalezienie wózka widłowego o odpowiednich parametrach nie powinno być trudne. Istnieje także trzecia możliwość: wynajem wózka widłowego. To rozwiązanie nie wymaga tak dużego wydatku, a dodatkowo oferuje dużą elastyczność i dopasowanie do potrzeb. Sprzęt może być wynajmowany tylko wówczas, gdy są do wykonania prace, przy których będzie niezbędny.

 

Opłacalność zakupu wózka widłowego

Dla wielu przedsiębiorstw zakup wózka będzie najlepszym rozwiązaniem, mimo konieczności poniesienia wyższych kosztów. Posiadanie własnego sprzętu ma uzasadnienie, jeśli urządzenie jest intensywnie eksploatowane. W przypadku zakupu sprzętu można zaliczać w koszty uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z jego eksploatacją. Możliwe jest również naliczanie odpowiedniej amortyzacji. W razie gdy budżet firmy jest skromniejszy, warto rozważyć możliwość zakupu wózka używanego. Obniży to koszt zakupu, zapewniając jednocześnie wszystkie korzyści związane z posiadaniem własnego urządzenia.

 

Opłacalność wynajmu wózka widłowego

Wynajem wózka widłowego ma sens wtedy, gdy urządzenie jest potrzebne jedynie przez pewien okres czasu. Zapewnienie sobie możliwości wykonania potrzebnych czynności bez konieczności zakupu sprzętu to duża oszczędność. Tym bardziej że w przypadku wynajmu wózka otrzymujemy urządzenie w pełni sprawne, z odpowiednią dokumentacją UDT.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin