Wózek widłowy i sztaplarka – jedno i to samo?

Wózek widłowy i sztaplarka – jedno i to samo?

Szukając informacji na temat wózków widłowych, bardzo często możemy spotkać się z określeniem “sztaplarka”. Czy wózek widłowy i sztaplarka jest tym samym urządzeniem? Odpowiemy na to pytanie w tym artykule.

Sztaplarka czy wózek widłowy?

Większość operatorów oraz przedsiębiorców zapewne doskonale wie, czym są wózki widłowe i sztaplarki. Niemniej znaczna liczba osób, głównie spoza środowiska, może zastanawiać się, czy istnieją różnice między wózkami widłowymi i sztaplarkami oraz do jakich celów się je wykorzystuje.
W praktyce sztaplarka jest właśnie wózkiem widłowym. Innym, potocznym i znacznie częściej używanym określeniem jest “widlak”. To właśnie z tego powodu poszukując ofert wózków widłowych w wyszukiwarce internetowej, mogą pojawić się informacje na temat sztaplarek.
Nazwa “sztaplarka” wywodzi się od wyrazu “sztapel”. A sztapel to ładunek układany warstwami, np. stos desek, skrzyń czy worków. Z kolei czasownik “sztaplowanie” określa czynność polegającą na układaniu towarów. Początkowo słowa te były używane wyłącznie w kontekście załadunku i przeładunku towarów transportowanych do portów drogą morską. Sztaplarki były urządzeniami o napędzie mechanicznym, a już głównym celem było podnoszenie i przemieszczanie towarów na niewielkie odległości. Przykładowo, przewoziły towary ze statków do magazynów, znacząco ułatwiają pracę ludziom.
Do tych samych celów używane są wózki widłowe. Obecnie na rynku istnieje wiele typów wózków widłowych, czyli sztaplarek, w tym m.in. spalinowe i elektryczne. Wykorzystuje się je w magazynach, budowach, centrach logistycznych i dystrybucji oraz w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i zakładach pracy, gdzie towar przemieszczany jest na niewielkie odległości. Oprócz tego wykorzystuje się je również w rolnictwie zarówno do transportu bliskiego zbóż, jak i w procesie zbioru oraz magazynowania plonów. Używane są również w przemyśle drzewnym, gdyż umożliwiają manewrowanie i przewożenie nawet bardzo długich pni i desek.
Warto jednak dodać, że z założenia sztaplarki są synonimem wózków widłowych, a nie wózków paletowych (chociaż często wózki paletowe również określane są mianem widlaków).

 

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin