Wózek widłowy a pomieszczenie zamknięte

Wózek widłowy a pomieszczenie zamknięte

Pierwsze wózki widłowe pojawiły się już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Początkowo funkcjonowały pod dwiema nazwami: wózki jezdniowe i wózki jezdniowo-podnośnikowe. Współcześnie nazwa została ujednolicona i najczęściej spotkamy się z określeniem: wózki widłowe. Ten typ pojazdów wykorzystywany jest najczęściej w transporcie bliskim i służy do przenoszenia ładunków z jednego miejsca w drugie, do rozładunku i załadunku oraz do rozmieszczania pełnych palet w magazynie. Wózki widłowe pod względem napędu dzielą się na: benzynowe, dieslowe, akumulatorowe i elektryczne, zwane również sieciowymi. Natomiast ze względu na rodzaj załadowczy i transportowy wózek może być: naładowny, unoszący, podnośnikowy, boczny, kontenerowy, antywybuchowy, skrętny, wielokierunkowy, podwieszany oraz systemowy, ciągnikowy oraz specjalny. Wózki podzielić można także przez wzgląd na sposób sterowania na podestowe, prowadzone wyposażone w kierownicę, zdalne. Każdy z tych typów ma swoje zalety oraz wady, każdy z nich posiada również inne przeznaczenie dotyczące miejsca pracy.

Emisja spalin wózka widłowego

Wózki widłowe najczęściej wykorzystuje się w halach magazynowych oraz centrach przeładunkowych. Tego typu maszyny sprawdzą się jednak w każdym miejscu, w którym konieczne jest szybkie przewiezienie ładunków. Zazwyczaj są to hale zamknięte, które mają to do siebie, że wymiana powietrza jest w nich wolniejsza niż w przypadku otwartej przestrzeni. Nawet w przypadku jeśli hala zaopatrzona jest w najlepszą wentylację, trzeba zwrócić uwagę czy wózek widłowy nie emituje takiej ilości spalin, która przekracza dopuszczalne normy.

Wózki widłowe w magazynie

W przypadku, kiedy prace przeprowadzane są w magazynie najlepiej sprawdzi się wózek elektryczny. Ich działanie nie generuje żadnej emisji spalin. Jeśli chodzi o wydajność pracy, mimo innego typu napędu, wózki elektryczne dorównują wózkom spalinowym. Jeśli jednak wolimy zakupić wózek z napędem spalinowym, lepszym rozwiązaniem jest wybór wózka napędzanego paliwem gazowym.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin