W jaki sposób ładowane są elektryczne wózki widłowe?

Do prawidłowego działania wózków widłowych napędzanych elektrycznie niezbędna jest właściwa praca akumulatora. Aby pełniące funkcję zasilania maszyny baterie trakcyjne były bezawaryjne i długowieczne, muszą być ładowane regularnie i przy użyciu wysokiej jakości akcesoriów. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, w jaki sposób efektywnie ładować elektryczne wózki widłowe. Zapraszamy do lektury dalszej części tekstu.

Akumulatory do wózków elektrycznych, czyli czym są baterie trakcyjne?

Akumulatory wykorzystywane do zasilania wózków widłowych napędzanych jednostką elektryczną nazywane są bateriami trakcyjnymi. Budowa baterii tego typu charakteryzuje się obecnością wielu ogniw trakcyjnych połączonych ze sobą łącznikami elastycznymi lub wykonanymi z ołowiu. Napięcie jednego ogniwa wynosi zwykle 2 V. To bardzo trwałe i szczelne baterie, które służą przez długi czas. Prawidłowa eksploatacja i ładowanie przy użyciu wysokiej jakości akcesoriów, w tym złącz, wtyczek i gniazd REMA eliminuje konieczność częstej wymiany akumulatorów, co ma bezpośredni wpływ na redukcję kosztów utrzymania maszyn z napędem elektrycznym. Warto bowiem wiedzieć, że baterie trakcyjne wykorzystywane są nie tylko w wózkach widłowych, ale również w podestach roboczych, podnośnikach magazynowych, polerkach podłogowych, myjkach, zamiatarkach i innych urządzeniach zasilanych silnikiem elektrycznym.

Popularne rodzaje baterii trakcyjnych do elektrycznych wózków widłowych

Na rynku istnieje kilka podstawowych rodzajów baterii trakcyjnych do wózków widłowych. Do najpopularniejszych z nich należą akumulatory kwasowe, żelowe oraz litowo-jonowe. Pierwsze dwa wyżej wymienione typy różnią się pomiędzy sobą formą elektrolitu (roztwór kwasu siarkowego). W przypadku baterii kwasowych elektrolit występuje w formie płynnej, natomiast w akumulatorach żelowych przyjmuje on formę żelu. Dużo nowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne zastosowano w bateriach litowo-jonowych. To modele charakteryzujące się najmniejszym rozmiarem i wagą. Ich ładowanie trwa zdecydowanie najkrócej. Bez utraty pojemności wytrzymują wiele tysięcy cykli ładowania, więc wyróżnia je również najdłuższa żywotność. Za wysoką jakością idzie jednak wysoka cena, ponieważ jest to najdroższy typ baterii trakcyjnych.

Jako firma zajmująca się dystrybucją wysokiej jakości części zamiennych do wózków widłowych posiadamy w ofercie wszystkie najpopularniejsze rodzaje baterii trakcyjnych wykorzystywanych do zasilania pojazdów z napędem elektrycznym.

Ładowanie baterii trakcyjnych – o czym trzeba pamiętać?

Sposób ładowania baterii trakcyjnych uzależniony jest od rodzaju akumulatora. Nieco inaczej należy postępować z baterią kwasową, a inaczej z żelową i litowo-jonową. Najwięcej problemów z zachowaniem zasad prawidłowego ładowania mają użytkownicy akumulatorów z płynnym elektrolitem, ponieważ uzupełnianie poziomu baterii w tym przypadku musi odbywać się w przystosowanej do tego strefie wyposażonej w wentylację. Osoba odpowiedzialna za ładowanie akumulatorów kwasowych powinna mieć dostęp do odzieży ochronnej oraz środków o działaniu neutralizującym ewentualne skutki kontaktu z kwasem.

Do ładowania baterii trakcyjnych niezbędne jest także posiadanie odpowiednich akcesoriów, w tym prostowników o napięciu odpowiadającym typowi używanego akumulatora. Właściwy dobór akcesoriów jest bardzo istotny w kontekście prawidłowego ładowania oraz przedłużenia żywotności baterii. Ma również wpływ na wyeliminowanie groźnych sytuacji związanych z możliwością powstania iskry mogącej doprowadzić do wybuchu akumulatora i pożaru w budynku. W takim przypadku najlepiej jest korzystać z prostownika zalecanego przez producenta wózka wykorzystywanego w zakładzie. Akumulatory zawsze należy ładować do ich nominalnej pojemności oraz chronić przed całkowitym rozładowaniem. Nieużywane modele trzeba przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu o stałej temperaturze oraz wilgotności.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin