Sztaplarki – charakterystyka i zastosowanie

Sztaplarki – charakterystyka i zastosowanie

Prowadzenie działalności produkcyjnej czy handlowej wiąże się z wykorzystywaniem obszernych hal magazynowych bądź placów. Trudno sobie wyobrazić ich sprawne funkcjonowanie bez ułatwień zapewnianych przez odpowiednie sprzęty. Wśród urządzeń niezbędnych na czołowym miejscu znajdują się sztaplarki.

Jakimi cechami odznaczają się sztaplarki?

Sztaplarkami zwyczajowo nazywa się wózki widłowe. Ich konstrukcja opiera się na stalowej, odpowiednio uformowanej ramie oraz podwoziu zawierającym cztery lub trzy koła w zależności od modelu. Z przodu wózka znajduje się zamontowany pionowo maszt, dzięki któremu można załadunek podnosić, opuszczać i przechylać. Do masztu poprzez karetkę doczepione są widły. Ich kształt przypominający literę „L” oraz mechanizm funkcjonowania wykorzystujący łańcuch umożliwiają działanie w pionie. Aby podnoszony ładunek nie zsuwał się z wideł ochrania go kratka bezpieczeństwa. Z tyłu wózka znajduje się przeciwwaga zapewniająca urządzeniu stabilność i chroniąca je przed przewróceniem się pod wpływem podnoszonego ciężaru. Operator urządzenia ma do dyspozycji kabinę operatora, w której znajdują się kierownica, pedały oraz dźwignie, czyli przyrządy umożliwiające prowadzenie i sterowanie maszyną. Człowiek obsługujący sztaplarkę jest chroniony przez klatkę bezpieczeństwa na wypadek osunięcia się towarów. Siłą napędową sztaplarek mogą być silniki spalinowe, gazowe, elektryczne. Zastosowanie znajdują również wózki ręczne.

Gdzie znajdują zastosowanie sztaplarki?

Wózki widłowe są wykorzystywane w każdym miejscu, gdzie ładunek o pokaźnej masie wymaga przemieszczenia i złożenia. Dostępne maszyny pozwalają na przewiezienie towarów o ciężarze nawet powyżej 4000 kilogramów i podniesienie na wysokość przekraczającą 4000 metrów. Zastosowanie poszczególnych typów zależy od rodzaju zasilanie, gdyż ono warunkuje w dużym stopniu moc i wytrzymałość rodzaju sztaplarki, np.

  • Wózki widłowe spalinowe – cechuje je największa moc i wytrzymałość. Sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, czyli na placach budowy, terminalach przeładunkowych, w dokach portowych, itp.
  • Wózki widłowe gazowe – wydajne i skuteczne, ale zapewniające niższe koszty użytkowania. Ich praca jest mniej dokuczliwa dla otoczenia, ponieważ produkują mniej spalin, a ich działanie jest ciche.
  • Wózki widłowe elektryczne – wykorzystywane w halach i obiektach zamkniętych, ale sprawdzają się też na zewnątrz. Ich praca jest cicha, nie emitują dokuczliwych spalin. Charakteryzuje je zwrotność i wysoka sprawność.
  • Wózki widłowe ręczne – popularnie określane „paleciakami”. Stosowane na małych przestrzeniach, raczej do lżejszych załadunków, tam gdzie nie sprawdzą się inne urządzenia.

Warto pamiętać, że przed zakupem właściwej sztaplarki należy indywidualnie określić zastosowanie, któremu muszą odpowiadać właściwości urządzenia. Ciekawą formą, na pewno tańszą, jest wynajem wózków widłowych, pozwalający poznać możliwości różnych modeli.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin