Serwis wózków widłowych — jakie czynności można wykonać samodzielnie?

Użytkowanie wózków widłowych w magazynach, halach produkcyjnych, fabrykach, sklepach wielkopowierzchniowych czy na placach budowy wiąże się z koniecznością przeprowadzania regularnego serwisu oraz wykonywania okresowych badań technicznych. Konserwacją oraz usuwaniem wszystkich poważniejszych awarii maszyn tego typu powinni zajmować się fachowcy. Są jednak czynności, które podczas obsługi wózków można wykonać samodzielnie. Jakie to czynności? Zachęcamy do lektury dalszej części artykułu.

Kto jest uprawniony do naprawy i konserwacji wózków widłowych?

Za naprawę oraz bieżącą konserwację wózków widłowych odpowiedzialna jest osoba posiadająca specjalne uprawnienia przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Aby zdobyć takie uprawnienia, należy ukończyć kurs oraz zdać egzamin przygotowany przez UDT.

Konserwator wózków widłowych, bo tak brzmi oficjalna nazwa stanowiska osoby sprawującej pieczę nad zachowaniem prawidłowego stanu technicznego tych maszyn, zazwyczaj zatrudniany jest przez firmy, w których flota wózków jest liczna i są one intensywnie eksploatowane na co dzień. Są również przedsiębiorstwa, które rezygnują z zatrudniania konserwatora na rzecz korzystania z usług profesjonalnego serwisu zajmującego się naprawą nowych i używanych wózków widłowych. To rozwiązanie korzystniejsze przede wszystkim ze względów logistycznych. Fachowy serwis dysponuje odpowiednią przestrzenią roboczą oraz sprzętem do przeprowadzania skomplikowanych napraw, zawsze udziela gwarancji na wykonane przez siebie pracę, a w razie konieczności zapewnia także pojazd zastępczy na czas usunięcia usterki.

Czynności usprawniające pracę wózka widłowego, które może wykonać jego operator

Niezależnie od tego, czy w firmie zatrudniony jest konserwator, czy zakład korzysta z usług profesjonalnego serwisu, istnieje szereg czynności związanych z usprawnieniem pracy i lepszym działaniem wózka, które wykonać może jego operator. Mowa tu w głównej mierze o czynnościach związanych z wymianą płynów eksploatacyjnych oraz sprawdzaniem ogólnego stanu technicznego maszyny przed i po zakończeniu zmiany. Operator jest zobowiązany do przygotowania pojazdu do bezpiecznego poruszania się po zakładzie pracy. W tym celu powinien zweryfikować ewentualne uszkodzenia mechaniczne maszyny, sprawdzić stan paliwa lub stopień naładowania baterii (w przypadku pojazdów z napędem elektrycznym), działanie pedału gazu/hamulca/sprzęgła i dźwigni zmiany biegów, a także upewnić się, czy wózek ma prawidłowo działające światła i kierunkowskazy. 

Jeśli chodzi zaś o płyny eksploatacyjne, to osoba zajmująca się prowadzeniem wózków widłowych jest odpowiedzialna za bieżący poziom płynu chłodniczego, hamulcowego oraz oleju silnikowego. Jeżeli poziom któregoś z wymienionych płynów spadnie poniżej normy, to operator jest zobligowany do uzupełnienia brakującego stanu poprzez dolanie konkretnego płynu. W przypadku wózków widłowych z napędem LPG bieżąca obsługa wiąże się również z koniecznością wymiany butli. Nie jest to trudna czynność, o ile pracownik podczas kursu na operatora zapoznał się z zasadami wymiany zbiorników z gazem i będzie pamiętał o zachowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin