Rodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe to najczęściej używane urządzenia do transportu ładunków. Pozwalają na swobodne przemieszczanie palet z ładunkiem na wszystkich dystansach – od niewielkich, w obrębie jednej hali, aż po duże, w przypadku przewozów między poszczególnymi oddziałami. Wózki widłowe mogą być wyposażone w osprzęt dodatkowy, który znacznie poszerza ich możliwości. Dzięki dodatkowym uchwytom mogą być używane do przewozu ładunków w belach lub beczkach. Istnieje też szeroka gama wyposażenia pozwalającego na transport ładunków sypkich w postaci specjalnych szufli, czy też przechylanych pojemników. Na rynku jest dostępna bardzo duża ilość rozmaitych konstrukcji, które pozwalają na znalezienie sprzętu przystosowanego do każdych potrzeb.

Rodzaj napędu

Jednym z najważniejszych wyróżników różnych typów wózków widłowych jest zastosowany rodzaj napędu. Najpopularniejsze są wózki z silnikami elektrycznymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wózki napędzane LPG oraz wykorzystujące silniki diesla. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, a wybór zależy od potrzeb kupującego i warunków, w jakich urządzenie będzie eksploatowane.

Silniki elektryczne znakomicie sprawdzają się przy pracy w pomieszczeniach zamkniętych, np. na halach produkcyjnych, w magazynach albo centrach logistycznych. Ich wielką zaletą jest bardzo cicha praca oraz brak emisji zanieczyszczeń. Ograniczeniem jest jednak czas ładowania akumulatorów.

Stosowanie silników spalinowych wiąże się z emisją spalin. Pomieszczenia, w których są one wykorzystywane, muszą więc zapewniać odpowiednią wentylację. Ich zaletą jest jednak długi czas pracy oraz możliwość wykonywania zadań również w obiektach pozbawionych dopływu prądu elektrycznego. Wózki spalinowe świetnie sprawdzają się w zastosowaniach związanych z przeładunkiem prowadzonym na zewnątrz.

Wózki napędzane silnikami diesla są o tyle kłopotliwe, że trzeba zgromadzić dla nich zapas paliwa, który musi być odpowiednio przechowywany. Podobnie ograniczenia dotyczą jednak także wózków zasilanych LPG. W ich przypadku wielką zaletą jest bardzo korzystnie się kształtujący koszt eksploatacji.

Pozostałe cechy

Wózki widłowe można dzielić na podgrupy także ze względu na inne cechy. Są wózki, które wykorzystują ogumienie pełne oraz takie, które mają koła pompowane. Można spotkać urządzenia z zabudowanymi kabinami i takie, które są wyposażone jedynie w pałąki bezpieczeństwa. Mamy wreszcie wózki o rozmaitym udźwigu i wysokości masztu.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin