Rodzaje osprzętu do wózków widłowych

Wózki widłowe to popularne maszyny wykorzystywane do składowania i transportu towarów na niewielkie odległości w halach produkcyjnych czy magazynowych. Aby wózki mogły pełnić swoje podstawowe funkcje, muszą być wyposażone w odpowiedni osprzęt. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest osprzęt do sztaplarek oraz przedstawimy jego rodzaje. Zapraszamy do lektury.

Czym jest osprzęt do wózków widłowych?

Osprzętem do wózków widłowych określana jest grupa wymiennych elementów, które można zamontować w sztaplarkach w zamian za tradycyjne widły. W zależności od typu maszyny oraz zakresu wykonywanej przez nią pracy stosowany osprzęt zazwyczaj się różni. Stosowanie dodatkowych akcesoriów sprawia, że urządzenie zyskuje nowe możliwości wykorzystania, a co za tym idzie, zwiększa się jego funkcjonalność. Jedna sztaplarka staje się dzięki temu wózkiem na tyle uniwersalnym, że może służyć do prac różnego typu. Prowadzi to do znacznych oszczędności finansowych, ponieważ zamiast kupować nowy model wózka, wystarczy do już posiadanego dobrać odpowiedni osprzęt.

Popularne typy osprzętu do sztaplarek

Na rynku istnieje obecnie duży wybór osprzętu, dzięki czemu właściciele sztaplarek mają niemal nieograniczone możliwości modyfikacji tych maszyn i dopasowania ich wyglądu do aktualnych potrzeb prowadzonego przez siebie zakładu. Dużą zaletą dostępnego osprzętu jest fakt, że bez problemów można zamontować go zarówno w nowych, jak i używanych wózkach widłowych. Jest to niewątpliwy atut, który sprawia, że zakupione lub wypożyczone elementy można używać wymiennie we wszystkich maszynach stanowiących wyposażenie hali czy magazynu.

Do najpopularniejszych rodzajów osprzętu do wózków widłowych należą:

  • Widły – w zależności od typu sztaplarki oraz charakteru wykonywanej przez nią pracy istnieje wiele rodzajów wymiennych wideł. Warto wspomnieć, chociażby o modelach teleskopowych, które umożliwiają elastyczną zmianę długości w przypadku konieczności transportu ładunku o niestandardowych wymiarach. Z kolei widły z systemem ważącym pozwalają na szybki pomiar masy przewożonego towaru. Inne typy wymiennych wideł to np. antystatyczne, składane i wysuwane.
  • Przedłużki wideł nazywane również nakładkami na widły – osprzęt umożliwiający manualne przedłużenie powierzchni roboczej wideł. Przedłużki doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy standardowe modele wideł nie są w stanie poradzić sobie z transportem ładunku o zwiększonych wymiarach.
  • Przesuwy boczne – osprzęt pozwalający na przesuwanie ładunku na boki, co znacznie przyśpiesza i usprawnia zarówno załadunek, jak i późniejszy transport oraz umieszczenie towaru w miejscu docelowym.
  • Pozycjonery wideł – osprzęt umożliwiający hydrauliczne ustawienie pozycji wideł i utrzymanie ich prawidłowego położenia w trakcie prac załadunkowych/rozładunkowych oraz transportu. Wykorzystanie pozycjonerów skraca czas potrzebny na obsługę ładunku.
  • Chwytaki – osprzęt wykorzystywany przy pracy z niestandardowymi ładunkami, czyli takimi, których wymiary nie pozwalają na przewożenie na tradycyjnych paletach. Istnieje wiele rodzajów chwytaków, m.in. do rolek papieru, opon, beczek, bel, kartonów, rur, wyrobów betonowych, złomu czy produktów rolniczych. Chwytaki często mylone są z pozycjonerami, jednak należy pamiętać, że są to dwa różne rodzaje osprzętu.
  • Obrotnice – osprzęt umożliwiający obracanie przewożonym ładunkiem nawet o 180 stopni. Możliwość transportu towarów w niestandardowej pozycji pozwala na sprawne pokonywanie trudno dostępnych miejsc.
  • Paletyzery – osprzęt pozwalający na przewożenie kilku palet w tym samym czasie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie skracające czas pracy i pozwalające zredukować koszty przeładunków.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin