Rodzaje napędu wózków widłowych

Rodzaje napędu wózków widłowych

Pierwsze prace nad wózkami widłowymi rozpoczęły się już w pierwszej dekadzie XX wieku, natomiast sprzęt zagościł w produkcji w latach 20 ubiegłego stulecia. Wózki widłowy wykorzystywane są najczęściej w transporcie bliskim. Służą do przenoszenia ciężkich ładunków z jednego miejsca w drugie oraz do przeładunku, rozładunku i rozmieszczenia wypełnionych palet w magazynie. Wózki widłowe zbudowane są ze stalowej ramy, elementu zwanego przeciwwagą, masztu, wideł, kraty metalowej bądź klatki zabezpieczającej operatora, kabiny kierowcy, pedałów, dźwigni do sterowania, kierownicy, klaksonu oraz oczywiście silnika. W zależności od modelu silnik może być wysokoprężny lub niskoprężny, a zdarzają się również wózki elektryczne zasilane prądem.

Wózki widłowe spalinowe

Dostępne na rynku wózki widłowe spalinowe, jako paliwo najczęściej wykorzystują olej napędowy. Poza dieslami spotkamy również wózki zasilane silnikami benzynowymi. Jednakże jest to rzadkość, ponieważ ich eksploatacja jest nieco droższa. Ze względu na wysoką emisję spalin tego typu wózki wykorzystywane są zazwyczaj podczas prac w terenie. Zdarza się jednak, że przychodzi konieczność wykorzystania ich w halach lub innych zamkniętych pomieszczeniach produkcyjnych. W takim wypadku po pierwsze należy sprawdzić, czy wykorzystanie wózka jest zgodne z przepisami obiektu, a po drugie konieczne jest wyposażenie wózków w specjalne filtry. Podobnie rzecz ma się z wózkami napędzanymi gazem LPG. Aby można było z nich bezpiecznie korzystać wyposaża się je w filtry ograniczające spaliny. Warto podkreślić, że wózki na gaz są znaczeni bardziej ekonomiczne.

Wózki elektryczne

Dużą popularnością cieszą się nazywane widłakami akumulatorowymi elektryczne wózki widłowe. W tego typu urządzeniach silnik pobiera energię z baterii, posiadającej bardzo dużą żywotność. Spełniają one wszystkie normy bezpieczeństwa, dlatego są niezwykle popularne podczas prowadzenia prac w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrze eksploatowana bateria wózków pozwala na długoletnie stosowanie tego typu wózków.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin