Rodzaje masztów w wózkach widłowych

Maszt to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji wózka widłowego. Zamontowany pionowo w przedniej części maszyny odpowiada za prawidłowe unoszenie, opuszczanie oraz utrzymanie na odpowiedniej wysokości towarów przewożonych przez urządzenie. W dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowe rodzaje masztów używanych w wózkach widłowych. Zapraszamy do lektury.

Podstawowy podział masztów do wózków widłowych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje masztów do wózków widłowych. To maszty typu Simplex, Duplex i Triplex. Pierwszy z nich to jednoczęściowy maszt charakteryzujący się najprostszą konstrukcją. Jego budowa opiera się na pojedynczej ramie zewnętrznej, a sam maszt umieszczany jest centralnie z przodu wózka.  Podczas unoszenia ramy jednocześnie podnoszona jest również karetka pojazdu. Wykorzystywany głównie w urządzeniach o małym zakresie maksymalnego unoszenia, ponieważ umożliwia podnoszenie ładunków na stosunkowo niewielką wysokość (do 2 metrów). W pojedyncze maszty Simplex często wyposażone są wózki paletowe, pełniące funkcję stołów roboczych.

Duplex to podwójny maszt zbudowany z ramy wewnętrznej i zewnętrznej. Unoszenie karetki wraz z ładunkiem możliwe jest dzięki wysuwanemu siłownikowi, który umieszczony jest w wewnętrznej ramie pojazdu. Wysokość unoszenia może być dodatkowo zwiększona poprzez wysunięcie ramy wewnętrznej przy pomocy bocznych siłowników. Wykorzystywany głównie w urządzeniach o dużym maksymalnym udźwigu, obsługujących regały o średniej wysokości. Podczas pracy na mniejszych wysokościach wózek wyposażony w maszt typu Duplex może się przemieszczać, co jest dużym ułatwieniem np. w trakcie ładowania towarów na naczepę samochodu ciężarowego.

Trzecim popularnym rodzajem jest maszt potrójny typu Triplex. Jego budowa jest podobna do masztu podwójnego, z tą jednak różnicą, że Triplex jest wyposażony w dwie ramy wewnętrzne. Z tego powodu to najbardziej wydajny i zaawansowany technicznie maszt dostępny na rynku. Umożliwia unoszenie ładunków na największe wysokości, dzięki czemu jest wykorzystywany w pojazdach o dużym udźwigu maksymalnym, pracujących w magazynach wysokiego składowania. Transport poziomy towarów na wózkach z masztem Triplex może odbywać się bez unoszenia masztu, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym.

Na co zwrócić uwagę wybierając maszt do wózka widłowego?

Wybór masztu do nowych i używanych wózków widłowych to niełatwe zadanie. Aby zrobić to dobrze, należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat budowy zarówno samych masztów, jak i całych podnośnikowych wózków jezdniowych. Najważniejszymi parametrami masztów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru tych elementów, są: maksymalna wysokość podnoszenia, wysokość wolnego skoku oraz minimalna wysokość masztu. Wybierając maszt, warto wziąć pod uwagę nie tylko typ i model urządzenia, ale także wymagania stawiane na co dzień przed używanym pojazdem, w tym maksymalny ciężar i wysokość przewożonych ładunków, jak również wysokość pomieszczenia, w którym pracują wózki. Dobrze dobrany maszt umożliwia prawidłowe unoszenie ładunków, co ma niebagatelny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy w magazynie.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin