Poznaj rodzaje wózków widłowych

Poznaj rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu branżach. Do wyboru mamy kilka rodzajów wózków widłowych, które dobiera się stosownie do późniejszego zastosowania. Bez względu na to, czy planujemy zakup nowego, czy też używanego wózka widłowego, musimy zastanowić się, do jakich prac najczęściej będzie używany. W ten sposób dobierzemy odpowiednie urządzenie, które sprawdzi się podczas późniejszego zastosowania.

W tym tekście chcielibyśmy przedstawić różne rodzaje wózków widłowych sklasyfikowane pod względem funkcjonalności oraz użytego napędu. W wielkim skrócie je scharakteryzujemy, a także podamy przykłady najczęstszych zastosowań.

Podział wózków widłowych ze względu na funkcje

  • Wózki widłowe terenowe – wykorzystywane są na placach budów i w miejscach, gdzie konieczne jest przenoszenie ładunków w różne, nawet trudno dostępne zakamarki. Wyposażone są w silniki diesla.
  • Wózki widłowe boczne – najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle. Nadają się do przewożenia ładunków niewymiarowych i długich. Są dość zwrotne i praktyczne w przypadku różnych zastosowań.
  • Wózki widłowe podnośnikowe – często określane również mianem teleskopowych. Zapewniają długi zasięg z przodu i do góry. Z ich zastosowaniem można podnosić nawet dość masywne ładunki bez konieczności dzielenia ich na mniejsze części.

Podział wózków widłowych ze względu na napęd

  • Wózki widłowe spalinowe – w większości przypadków napędzane są olejem napędowym, ale istnieją też modele z napędem LPG. Emitują spaliny, więc mogą być stosowane wyłącznie na otwartym terenie. W przypadku konieczności zastosowania wózka w pomieszczeniach należy użyć specjalnego filtru.
  • Wózki widłowe gazowe – również zaleca się ich stosowanie na zewnątrz (w budynkach powinny być stosowane z filtrami). Są ekonomiczne i stosunkowo proste w eksploatacji.
  • Wózki widłowe elektryczne – inaczej określane mianem akumulatorowych. Spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i mogą być stosowane również wewnątrz budynków. Można nimi pracować nawet na małych przestrzeniach, gdyż wyróżniają się stosunkowo niewielkimi rozmiarami.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin