Podział opon do wózków widłowych

Podział opon do wózków widłowych

Właściwy dobór opon do wózka widłowego gwarantuje prawidłową pracę pojazdu. Podczas doboru odpowiedniego ogumienia warto zwrócić uwagę nie tylko na jego jakość, ale i dopasowanie rodzaju opony do intensywności pracy i terenu, rodzaju felg w wózku oraz ciężaru i wielkości przenoszonych ładunków.

W tym artykule przedstawimy trzy główne rodzaje opon do wózków widłowych wraz z ich najważniejszymi właściwościami i przeznaczeniem.

Główne rodzaje opon do wózków widłowych

  • Opony pneumatyczne

Wypełnione są powietrzem. Zapewniają stosunkowo łatwy montaż oraz dobre właściwości amortyzujące. Wózek na oponach pneumatycznych może poruszać się na zróżnicowanym terenie ze stosunkowo dużą prędkością. Bywają jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne. Są nieco tańsze od innych typów opon dostępnych na rynku.

Opony pneumatyczne dzielimy na diagonalne i radialne. Opony diagonalne wyposażone są w standardową dętkę i ochraniacz. Wykazują dobre właściwości jezdne i amortyzację nawet na nierównym terenie. Zapewniają też dobrą stabilność całej konstrukcji wózka podczas wysokiego unoszenia ładunków. Niestety są narażone na szybkie zużycie bieżnika i podatne na przegrzewanie się podczas wykonywania manewrów.

Opony radialne posiadają stalowy kord (a nie tekstylny jak diagonalne). Zapewniają większy komfort jezdny i lepszą amortyzację niż opony diagonalne. Ich cena jest jednak nieco wyższa. Wykazują także nieco niższą stabilność wózka podczas unoszenia ładunków.

  • Opony elastyczne i superelastyczne

Wykonane są z pełnej gumy w dwóch lub trzech warstwach. Przeznaczone są do jazdy na równych powierzchniach ze względu na stosunkowo niski poziom amortyzacji. Doskonale sprawdzają się podczas pracy w magazynach czy halach. Opony superelastyczne różnią się od elastycznych dodatkową, trzecią amortyzującą warstwą gumy, która redukuje ryzyko szybkiego przegrzewania się, a także zapewnia bardziej płynną jazdę.

  • Opony amortyzujące

Używane są przede wszystkim w wózkach widłowych przeznaczonych do transportowania ładunków o dużej wadze na krótkich odcinkach. Znajdują zastosowanie w magazynach i halach o równej powierzchni podłoża.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin