Osprzęt do wózków widłowych. Przegląd rozwiązań

Osprzęt do wózków widłowych. Przegląd rozwiązań

Wózki widłowe to urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić dzisiejszą branżę magazynową i logistyczną. Ułatwiają szybki załadunek i przeładunek towarów i pomagają oszczędzać tak cenny w przewozach czas. Mają też bardzo wszechstronny sposób działania, a możliwe jest to dzięki dostosowywaniu odpowiedniego osprzętu do specyfiki danego załadunku.

Jakie rodzaje osprzętu możemy zastosować w wózkach widłowych?

Widły

Widły są najbardziej i najwszechstronniej stosowanym osprzętem. Służą do podnoszenia i przemieszczania towarów umieszczonych na paletach, zapakowanych w pudełka lub gabarytowych. Występują w bardzo różnych rozmiarach i długościach, najczęściej od 80 cm do 1 m. Ich konstrukcja w zależności od rodzaju wideł pozwala na przenoszenie od 800 kg do nawet 3 ton. Należy jednak pamiętać, że muszą być dostosowane do możliwości i udźwigu wózka widłowego.

Do wideł może być też dołączany tzw. pazur dociskowy. Przytrzymuje on od góry towar, który ma tendencję do przesuwania się po widłach, np. bale drewna.

Widły z systemem ważącym

Funkcjonują podobnie jak zwykłe widły do wózków, mają jednak jedno bardzo przydatne udogodnienie – system ważący. Nie trzeba chyba szczegółowo wyjaśniać, jaka to może być wygoda przy załadunku i jak bardzo może przyspieszyć jego szybkość.

Chwytaki do beczek

Duża część przewozów to transport materiałów płynnych. Bardzo często przewożone są one w beczkach. Wózek widłowy poradzi sobie również z takim załadunkiem, o ile ma zainstalowany odpowiedni osprzęt.

Szufle i pługi

Stosowane przy załadunku i przenoszeniu materiałów sypkich. Świetnie sprawdzą się również przy odśnieżaniu dużych powierzchni.

Kontenery wysypowe

Najczęściej stosowane w zakładach i przy liniach produkcyjnych. Magazynuje się w nich stacjonarnie np. odpady produkcyjne. A po napełnieniu wózek widłowy wywozi je na miejsce składowania i opróżnia.

Wysięgniki

W pracach przeładunkowych czasami bardzo przydają się wysięgniki. Zamocowane do wózka widłowego pozawalają przenosić specyficzne towary na zasadzie działania dźwigu czy żurawia.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin