Najczęstsze usterki w wózkach widłowych

Najczęstsze usterki w wózkach widłowych

Wózki widłowe mogą być narażone na różnorodne awarie nie tylko pod wpływem nieprawidłowego użytkowania, ale również w wyniku starzenia się pojazdu czy zużycia poszczególnych części. Warto przy tym dodać, że w wielu zakładach pracy i magazynach są to najczęściej wykorzystywane urządzenia techniczne, więc mimo iż przystosowano je do pracy w trudnych warunkach, nie można całkowicie uniknąć ewentualnych usterek, które uniemożliwiają realizację dalszych działań. W tym artykule przedstawimy najczęściej występujące problemy, które wymagają profesjonalnej naprawy wózków widłowych.

Awarie i uszkodzenia wózków widłowych

Jedną z najczęściej spotykanych problemów w przypadku wózków widłowych jest awaria wideł. Widły mogą całkowicie odmówić posłuszeństwa, a więc nie będziemy w stanie ich podnieść i opuścić. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku uszkodzenia zaworów lub złączy, niekiedy przyczyną jest usterka połączeń linowych. Oprócz tego może dochodzić do wygięcia lub skręcenia wideł. W przypadku łańcuchów najczęściej do usterek dochodzi w wyniku korozji, pęknięć zmęczeniowych i uszkodzeń przeciążeniowych.

Awarie pojawiają się w przypadku skrzyni biegów i układu kierowniczego. Kiedy zauważymy jakiekolwiek przetarcia mechaniczne, korozję lub uszkodzenia gwintów, należy oddać wózek do naprawy. To samo dotyczy wszelkich wycieków z układu hydraulicznego. Nierzadko awarie pojawiają się w jednostkach napędowych, co skutkuje problemami z uruchomieniem silnika, który albo działa nierównomiernie, albo całkowicie przestaje pracować.

Ważny jest również stan opon, które zawsze powinny mieć odpowiednie ciśnienie, a bieżnik nie powinien być płytszy niż wskaźniki zużycia.

Dalszą pracę wózkiem może uniemożliwiać również uszkodzona karetka, co niestety może zagrażać bezpieczeństwu operatora. Objawami tych awarii są m.in. wyszczerbione profile gniazd zamka i wygięte belki nośne lub dach. Naprawy wymaga również nieprawidłowo działający lub odkształcony maszt.

Ze względu możliwość wystąpienia różnorodnych usterek wynikających z intensywnej eksploatacji, niezbędna jest regularna kontrola wózka widłowego. Wszelkie uszkodzenia czy nieprawidłowości powinny być dokładnie skontrolowane i wyeliminowane, dlatego też warto nawiązać stałą współpracę z zaufanym i profesjonalnym serwisem wózków widłowych.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin