Jakich rodzajów opon używa się w wózkach widłowych?

Prawidłowa praca wózków widłowych w dużej mierze zależna jest od wyboru odpowiedniego ogumienia. Opony pełnią bardzo ważną funkcję w konstrukcji całej maszyny. Mają duży wpływ nie tylko na wydajność, ale i bezpieczeństwo pracy. Jakie rodzaje opon do wózków są dostępne na rynku? Czym kierować się podczas wyboru ogumienia do pojazdów tego typu? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Popularne rodzaje opon do wózków widłowych

Na rynku spotkać można dwa główne rodzaje opon do wózków widłowych. To opony pneumatyczne oraz elastyczne. Pierwsze z nich to klasyczne opony dętkowe, które pompuje się sprężonym powietrzem. Dzielą się na diagonalne i radialne. Ich montaż jest prosty, ponieważ zakłada się je bezpośrednio na felgę. Największą zaletą opon pneumatycznych jest duża uniwersalność. Zarówno nowe, jak i używane wózki widłowe wyposażone w opony tego typu mogą pracować w zróżnicowanym terenie, bez straty na funkcjonalności. Ogumienie pneumatyczne cechuje również bardzo dobra amortyzacja. Opony doskonale tłumią wszelkie wstrząsy i sprawdzają się podczas szybkiej jazdy. Ich wadą jest natomiast podatność na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na niską cenę opony te są bardzo popularne wśród właścicieli wózków widłowych.

Innym rodzajem ogumienia wykorzystywanym w wózkach widłowych są opony elastyczne, nazywane także pełnymi. Ze względu na wypełnienie z tworzywa sztucznego wyróżniają się wysokim stopniem odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej jednak strony opony te charakteryzuje słaba amortyzacja, przez co przeznaczone są przede wszystkim do jazdy po równych nawierzchniach w halach produkcyjnych, fabrykach czy magazynach do składowania towarów. Budowa opon tego rodzaju sprawia, że szybko się nagrzewają, przez co nie mogą być użytkowane przez długi czas. Rozwiązaniem tego problemu są modele superelastyczne wzbogacone o warstwę amortyzującą, która przedłuża ich żywotność. Wózki wyposażone w to ogumienie mogą pracować dłużej, bez obawy o przegrzanie.

Poza dwoma wspomnianymi typami istnieją również specjalne rodzaje ogumienia do wózków widłowych, wśród których warto wymienić m.in.:

  • opony non marking (NM) – ogumienie niepozostawiające śladów na nawierzchniach, po których jeżdżą wózki,
  • opony antystatyczne i przewodzące prąd – ogumienie przeznaczone do pracy w wymagających środowiskach (zagrożonych wybuchem),
  • opaski na felgi – specjalna warstwa gumy montowana w pojazdach pracujących na idealnie gładkich nawierzchniach.

Jak właściwie wybrać opony do wózków widłowych?

Wybierając opony do wózków widłowych, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj pojazdu, typ podłoża, czyli docelowe miejsce wykonywania pracy, intensywność pracy oraz charakter ładunków, z którymi wózek będzie pracował. W przypadku zakładów, w których wymagana jest uniwersalność ogumienia i duża amortyzacja w trakcie jazdy po nierównym podłożu zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony pneumatyczne. Z kolei wewnątrz hal produkcyjnych, magazynów czy fabryk, gdzie nawierzchnia jest twarda i równa, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpornych na przebicie opon elastycznych i superelastycznych. Opaski na felgi, opony non marking i przewodzące to ogumienie do zadań specjalnych, sprawdzające się w środowiskach o najwyższych wymaganiach higienicznych i bezpieczeństwa.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin