Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Zakup wózka widłowego to poważna decyzja, które powinna być poprzedzona szczegółową analizą potrzeb. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad wyborem wózka widłowego i znalezieniem konkretnego modelu i rodzaju, powinniśmy dobrze pomyśleć nad kilkoma ważnymi aspektami. Do najważniejszych kwestii, które trzeba rozważyć, należą udźwig urządzenia, rodzaj napędu, a także szczegóły związane z obszarem, w jakim sprzęt ma pracować oraz specyfiką zadań transportowych.

 

Najważniejsze kryteria wyboru wózka widłowego

Pierwszą sprawą, nad którą trzeba się zastanowić, jest ciężar ładunków, jakie ma podnosić i transportować urządzenie. Każda firma ma własną specyfikę i różne potrzeby. Niektóre przedsiębiorstwa korzystają z hal do wysokiego składowania i przemieszczają ładunki o dużej masie. Inne wykorzystują sprzęt do przewozu znacznie lżejszych ładunków, bez konieczności podnoszenia ich na dużą wysokość, jednak trasy, które musi pokonywać wózek, są znacznie dłuższe. Warto też pamiętać o tym, że wózki widłowe mogą być wykorzystywane nie tylko do transportu palet. Dzięki odpowiedniemu osprzętowi, np. specjalnym belkom trawersowym z hakiem mogą służyć także do podnoszenia ładunków innego rodzaju.

Kolejną kwestią jest rodzaj napędu. Wózki są napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. W pierwszym przypadku urządzenie może być również przystosowane do używania gazu jako źródła paliwa. Wózki spalinowe mają tę przewagę, że nie potrzebują ładowania, a uzupełnienie paliwa może być wykonane bardzo szybko. Ich ograniczeniem jest jednak to, że emitują spaliny i w niektórych przypadkach ich używanie w obiektach zamkniętych może być kłopotliwe. Zaletą wózków elektrycznych jest również to, że pracują bardzo cicho.

Przy wyborze konkretnego modelu wózka widłowego ważne jest określenie, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Długotrwałe użytkowanie sprzętu na zewnątrz może się wiązać z koniecznością znalezienie modelu wyposażonego w zamkniętą kabinę. Z kolei duża ilość pokonywanych kilometrów skłania do zwrócenia baczniejszej uwagi na układ jezdny i możliwą do osiągnięcia prędkość maksymalną. W przypadku sprzętu wykorzystywanego w ograniczonej przestrzeni bardzo ważny będzie promień skrętu i łatwość manewrowania.

Nie istnieje wózek uniwersalny, który pasowałby do każdego zadania transportowego. Dlatego klucz do sukcesu przy wyborze odpowiedniego sprzętu leży w precyzyjnym określeniu wymagań, jakie powinno spełniać kupowane przez nas urządzenie. Duża ilość dostępnych na rynku modeli sprawi, że znając swoje potrzeby, łatwo znajdziemy pasujący do naszej firmy sprzęt.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Scroll Up