Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Zakup wózka widłowego to poważna decyzja, które powinna być poprzedzona szczegółową analizą potrzeb. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad wyborem wózka widłowego i znalezieniem konkretnego modelu i rodzaju, powinniśmy dobrze pomyśleć nad kilkoma ważnymi aspektami. Do najważniejszych kwestii, które trzeba rozważyć, należą udźwig urządzenia, rodzaj napędu, a także szczegóły związane z obszarem, w jakim sprzęt ma pracować oraz specyfiką zadań transportowych.

 

Najważniejsze kryteria wyboru wózka widłowego

Pierwszą sprawą, nad którą trzeba się zastanowić, jest ciężar ładunków, jakie ma podnosić i transportować urządzenie. Każda firma ma własną specyfikę i różne potrzeby. Niektóre przedsiębiorstwa korzystają z hal do wysokiego składowania i przemieszczają ładunki o dużej masie. Inne wykorzystują sprzęt do przewozu znacznie lżejszych ładunków, bez konieczności podnoszenia ich na dużą wysokość, jednak trasy, które musi pokonywać wózek, są znacznie dłuższe. Warto też pamiętać o tym, że wózki widłowe mogą być wykorzystywane nie tylko do transportu palet. Dzięki odpowiedniemu osprzętowi, np. specjalnym belkom trawersowym z hakiem mogą służyć także do podnoszenia ładunków innego rodzaju.

Kolejną kwestią jest rodzaj napędu. Wózki są napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. W pierwszym przypadku urządzenie może być również przystosowane do używania gazu jako źródła paliwa. Wózki spalinowe mają tę przewagę, że nie potrzebują ładowania, a uzupełnienie paliwa może być wykonane bardzo szybko. Ich ograniczeniem jest jednak to, że emitują spaliny i w niektórych przypadkach ich używanie w obiektach zamkniętych może być kłopotliwe. Zaletą wózków elektrycznych jest również to, że pracują bardzo cicho.

Przy wyborze konkretnego modelu wózka widłowego ważne jest określenie, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Długotrwałe użytkowanie sprzętu na zewnątrz może się wiązać z koniecznością znalezienie modelu wyposażonego w zamkniętą kabinę. Z kolei duża ilość pokonywanych kilometrów skłania do zwrócenia baczniejszej uwagi na układ jezdny i możliwą do osiągnięcia prędkość maksymalną. W przypadku sprzętu wykorzystywanego w ograniczonej przestrzeni bardzo ważny będzie promień skrętu i łatwość manewrowania.

Nie istnieje wózek uniwersalny, który pasowałby do każdego zadania transportowego. Dlatego klucz do sukcesu przy wyborze odpowiedniego sprzętu leży w precyzyjnym określeniu wymagań, jakie powinno spełniać kupowane przez nas urządzenie. Duża ilość dostępnych na rynku modeli sprawi, że znając swoje potrzeby, łatwo znajdziemy pasujący do naszej firmy sprzęt.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin