Jak dobrać opony do wózków widłowych?

Jak dobrać opony do wózków widłowych?

Dla prawidłowej pracy wózka widłowego konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ogumienia. To właśnie opony w dużej mierze wpływają na funkcjonalność pojazdu w różnych warunkach jego używania.

W tym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, wybierając opony do wózków widłowych.

Opony do wózków widłowych — na co zwracać uwagę przy wyborze?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na warunki, w jakich opony będą najczęściej użytkowane. Konieczne jest również uwzględnienie intensywności pracy pojazdu oraz rodzaju ładunków, które będą na nim przemieszczane. Opony dostępne na rynku dzielimy przede wszystkim na pneumatyczne, amortyzujące i superelastyczne. Opony pneumatyczne są dostępne w stosunkowo niskich cenach w porównaniu np. z superelastycznymi. Zapewniają dość dobrą amortyzację i komfort jazdy. Opony superelastyczne są od nich jednak zdecydowanie bardziej odporne na przebicia i trwałe. Ogumienie amortyzujące zalecane jest w przypadku wykorzystywania wózków do przenoszenia ciężkich i dużych ładunków.

Podczas wyboru opon zwykle sugerujemy się ceną. Chociaż jest to bardzo ważna kwestia, to jednak jeśli zależy nam na długotrwałym i komfortowym użytkowaniu ogumienia, w pierwszej kolejności powinniśmy sugerować się ich jakością. Dobrej jakości opony mają długą żywotność, a więc początkowa inwestycja powinna się zwrócić. Jeśli dobierzemy dobrej jakości opony adekwatnie do warunków ich użytkowania, możemy liczyć na dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Konieczne jest również uwzględnienie rodzaju felg zamontowanych w wózku widłowym. Przy felgach skręcanych można zastosować opony pneumatyczne i opony superelastyczne w wersji standardowej. Nie można jednak użyć opon superelastycznych w wersji sit/quick (szybki montaż). Przy felgach bez pierścienia należy wybrać opony wyposażone w odpowiednie zabezpieczenie przed zsunięciem się z felgi (sit/quick). Można użyć również opon superelastycznych sit/quick. Felgi z pierścieniami umożliwiają montaż wszystkich opon pneumatycznych i opon superelastycznych zarówno w wersji standard, jak i sit/quick.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin