Wózki widłowe ułatwiają i usprawniają pracę w magazynach oraz halach. Dzięki nim transport towarów staje się bezpieczniejszy oraz szybszy. Korzystanie z nich nie nastręcza wielu trudności, przy czym pamiętać trzeba o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, takich jak każdorazowe sprawdzanie sprawności układu hamulcowego oraz kierowniczego wózka przed jego użyciem, konieczności zapinania pasów i używania kasku czy o nieprzekraczaniu zalecanej prędkości. Wózkiem nie powinno się jeździć tyłem ani z podniesionymi widłami. Niemniej ważna jest konieczność serwisowania wózków widłowych. Obowiązek ich regularnego przeglądu nakłada ustawa o dozorze technicznym. I tak wózek z pełnym dozorem należy serwisować co 30 dni, z ograniczonym co 60. Inna sytuacja, w której wózek bezzwłocznie należy poddać serwisowaniu, to jego awaria. Sprawdź, co psuje się najczęściej.
Jedną z najczęściej występujących awarii jest awaria wideł oraz połączeń liniowych. Za brak możliwości opuszczania i podnoszenia wideł odpowiada uszkodzenie zaworów lub złączy. Na uszkodzenie połączeń liniowych z kolei wskazywać będzie tracenie mocy i nierozpędzanie się wózka do wskazanej prędkości. Nasz serwis pomoże usunąć usterkę oraz przywrócić sprawność maszyny.
Jeśli silnik nie chce się włączyć, wówczas awarii najprawdopodobniej uległy:
Dość często dochodzi także do wycieków olejów z silników.
Operator wózka widłowego powinien każdorazowo, przed rozpoczęciem pracy, sprawdzić także, jaki jest stan karety wózka. Wyszczerbione profile gniazd zamka i wygięty dach oraz belki to awarie, które uniemożliwią pracę na wózku widłowym. W uszkodzonej karecie wózka bowiem osoba kierująca maszyną jest narażona na uszkodzenie ciała poprzez przedmioty, mogące spaść na dach.
Regularne serwisowanie wózka widłowego, a także sprawdzanie jego stanu każdorazowo przed użytkowaniem, jest zatem gwarantem bezpiecznej pracy.