Gdzie najlepiej sprawdzą się ręczne paleciaki?

Ręczne wózki paletowe, nazywane potocznie paleciakami, to urządzenia o niezwykle szerokim zastosowaniu. Powszechnie wykorzystywane są podczas prac związanych z przewożeniem towarów w wielu zakładach produkcyjnych. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy charakterystykę ręcznych paleciaków oraz odpowiemy na pytanie, gdzie najlepiej sprawdzą się wózki tego typu. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje ręcznych wózków paletowych

Mimo iż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wszystkie wózki paletowe z napędem ręcznym wyglądają tak samo, to na rynku istnieje kilka rodzajów tych pojazdów. Najpopularniejszym z nich jest standardowy model, tzw. piesek, który wykorzystywany jest przede wszystkim do prostych prac na niewielkich odległościach. Potoczna nazwa wózka wynika z faktu, iż praca z nim przypomina nieco wyprowadzanie psa na smyczy.

Innym popularnym rodzajem ręcznego wózka paletowego jest paleciak nożycowy (krzyżakowy, krzyżowy) z możliwością unoszenia ładunku na wysokość nie większą niż 1 metr. Wózki nożycowe wykorzystywane są głównie jako stanowiska robocze, rzadziej jako pojazdy do transportu czy układania towarów.

Na rynku dostępne są też ręczne paleciaki z masztem, które swoim wyglądem przypominają nieco wózki widłowe z napędem. Modele te często nazywane są także wózkami podnośnikowymi, ponieważ przewożony na nich ładunek może być unoszony na wysokość przekraczającą nawet 2 metry. Wózki te znakomicie sprawdzają się szczególnie podczas rozładowywania towarów z busów czy małych samochodów ciężarowych. Ze względu na niewielkie rozmiary w wielu sytuacjach są lepszym rozwiązaniem od wózków czołowych z napędem spalinowym czy elektrycznym.

Ręczne wózki paletowe występują również w wariantach niestandardowych. Należą do nich m.in. modele z wbudowaną profesjonalną wagą czy z przedłużonymi widłami. Pojazdy te wykorzystywane są w czasie pracy z ładunkami o rzadko spotykanych wymiarach oraz w specyficznych środowiskach.

Miejsca, w których wykorzystywane są ręczne paleciaki

W wyniku postępującego wciąż rozwoju technologicznego ręczne wózki paletowe coraz częściej wypierane są przez modele spalinowe czy elektryczne. Wciąż istnieją jednak miejsca i zakłady, które nie mogą obyć się bez urządzeń z napędem ręcznym. Należą do nich niemal wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, hurtownie, hale magazynowe czy mniejsze zakłady produkcyjne. W wielu z nich ręczne paleciaki są dopełnieniem floty nowych i używanych wózków widłowych napędzanych silnikiem spalinowym/elektrycznym. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia ręczne doskonale sprawdzają się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz zakładów, których rozmiary nie pozwalają na zastosowanie podnośnikowych wózków jezdniowych.

Ze względu na fakt, iż wózki ręczne nie podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), do ich obsługi nie potrzeba żadnych uprawnień uzyskiwanych po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu przed odpowiednimi organami. Pracować przy użyciu tych pojazdów może każda osoba zapoznana z instrukcją prowadzenia oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) obowiązującymi na terenie konkretnego miejsca pracy. Zakup tych pojazdów nie wymaga od właściciela zakładu spełnienia wielu formalności związanych z kupnem wózka widłowego. Należy jednak pamiętać, aby wykorzystywać je na równych, utwardzonych nawierzchniach pozbawionych przeszkód. Wózki te nie radzą sobie bowiem z pokonywaniem progów i wzniesień.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin