Dlaczego wózki widłowe są stateczne?

Dlaczego wózki widłowe są stateczne?

Wózek widłowy, czyli inaczej wózek jezdniowo podnośnikowy jest kołowym pojazdem mechanicznym o napędzie silnikowym. Stworzony i przystosowany jest do przewozu przedmiotów o dużej masie. Z wózka korzysta się przede wszystkim w transporcie bliskim i magazynowaniu. Wykorzystuje się go do prac rozładunkowych i ładunkowych nie tylko w magazynach, ale również w m.in. portach i fabrykach. Aby łatwo przetransportować materiał umieszcza się go na paletach. Udźwig wózka widłowego, w zależności od typu, wynosi od kilkuset do ponad 5 ton. Wózki podczas wykonywania wszystkich ruchów podnośnych oraz w trakcie jazdy muszą być przede wszystkim stateczne.

Co wpływa na stateczność pojazdu

Na stateczność pojazdu wpływa kilka wielkości. Należy do nich przede wszystkim waga, zarówno wózka, jak i ładunku, jak również odpowiednie jego rozłożenie na widłach. Ponadto, aby załadunek przebiegał bezpiecznie bez zagrożenia, że wózek, wraz z jego operatorem upadnie, konieczne jest prawidłowy rozstaw kół, osi oraz ich zawieszenie, moc silnika i odkształcanie się, np. opon. Warto podkreślić, że są również parametry, które bardzo zagrażają stateczności jazdy. Bez wątpienia jest to zbyt szybka jazda na zakrętach, zbyt wysokie podniesie ładunku czy wjeżdżanie na przeszkody. Na bezpieczeństwo wpływa także jazda ukosem na stokach i wzniesieniach oraz zawracanie. Warto podkreślić, że na brak stateczności może być wywołany także nachyleniem masztu do przodu, przeciążeniem wózka oraz zmieniającym się punktem ciężkości przewożonych cieczy podczas ruszania, hamowania oraz jazdy na zakrętach.

Punk ciężkości załadunku, a bezpieczeństwo jazdy

Jeśli załadowany towar wykonany jest z jednolitego materiału i ma formę symetryczną, to jego punkt ciężkości znajduje się w samym jego środku. W związku z tym można wywnioskować, że punkt ciężkości znajduje się w samum środku. Jeśli ładunek nie jest regularny , to punkt ciężkości powinien zostać podany. Wózek widłowy ma również punkt ciężkości, jednakże trudno go określić, dlatego producent podaje na diagramie nośność z uwzględnieniem owego punktu i stateczności. Po załadowaniu przedmiotów na wózek, powstaje wspólny punkt ciężkości. Aby zagwarantować bezpieczeństwo, powinien się on znajdować za osią przednią wózka.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin