Czy wózki widłowe są bezpieczne?

Czy wózki widłowe są bezpieczne?

Trudno w obecnych czasach wyobrazić sobie pracę w magazynie bez wózka widłowego, który umożliwia szybkie przemieszczanie dużych ilości towaru przy minimalnym wysiłku. Poruszanie się wózkiem widłowym i jego obsługa są całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad BHP. Jakich?

Kto może kierować wózkiem widłowym?

Przede wszystkim nie każdy może kierować wózkiem widłowym. Aby móc siąść za jego sterami, trzeba posiadać minimum podstawowe wykształcenie i ukończyć kurs na wózki widłowe w wymiarze 48 godzin teorii i 15 godzin praktyki, a następnie zdać egzamin przed Komisją UDT. Trzeba także posiadać stosowane zaświadczenie lekarskie, wydawane po pozytywnym przejściu badań psychotechnicznych, będące potwierdzeniem, iż jest się w stanie kierować wózkiem widłowym. Dobrze, jeśli kierujący posiada prawo jazdy kategorii B.

W jaki sposób pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo?

Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy z wózkiem widłowym odpowiada także pracodawca. Musi on zatem utrzymywać pojazd w należytym stanie technicznym i dokonywać regularnych jego przeglądów. Powinien także stworzyć regulamin ruchu wózkami na terenie zakładu i określić między innymi dopuszczalne prędkości wózków, a także wskazać strefy niebezpieczne oraz ścieżki wyłączone dla ruchu wózków widłowych.

O czym pamiętać, aby praca z wózkiem widłowym nie skończyła się wypadkiem?

Aby samodzielnie zadbać o własne bezpieczeństwo podczas operowania oferowanymi przez naszą firmę używanymi i nowymi wózkami widłowymi, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, zawsze sprawdzaj stan wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy, w tym stan układu kierowniczego, hamulcowego, wideł oraz sygnalizatorów świetnych i dźwiękowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki, natychmiast zgłoś je przełożonemu. Załóż kask ochronny i zapnij pasy. Pamiętaj, aby nie przekraczać dopuszczalnej ładowności wózka i nie podnosić i nie opuszczać wideł podczas jazdy. Dostosuj prędkość wózka do nawierzchni, zachowując szczególną ostrożność na zakrętach. Nie wykonuj gwałtownych manewrów i wszystkie prace przeprowadzaj w pozycji siedzącej.

Przestrzegając powyższych zasad, nie musisz obawiać się pracy na wózku widłowym!

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin