Czy opłaca się wynajem wózków widłowych? 

Czy opłaca się wynajem wózków widłowych?

Koszty zakupu wózków widłowych nie są niskie – nawet ceny używanych maszyn często przekraczają możliwości inwestycyjne firm. Brak pieniędzy i pilna potrzeba zastosowania maszyny o określonych parametrach prostą drogą prowadzi do wynajmu. Jednak nawet wtedy, gdy mamy fundusze, wynajem może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. 

Bez trudu można określić przynajmniej kilka sytuacji, w których wynajem wózków widłowych będzie uzasadnionym ekonomicznie lub wręcz jedynym rozwiązaniem. 

Zakup wymaga wysokiego obłożenia pracą  

Zakup wózka jest dobrą opcją, jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie obłożenie pracą. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować sobie w miarę szybki zwrot inwestycji. Jeżeli nie mamy pewności, że tak będzie, lepiej zwrócić się w stronę wynajmu. Jest to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze ekonomicznie od inwestowania posiadanych pieniędzy lub zaciągania kredytów. Z umowy najmu można w każdej chwili wycofać się lub dopasować warunki do aktualnej sytuacji. Wysokość czynszu, szczególnie w przypadku wynajmu długoterminowego, można tak dopasować do obłożenia pracą, aby nie płacić za sam fakt posiadania wózka, lecz za jego faktyczną pracę, czyli liczbę motogodzin. 

Uzupełnienie własnej floty 

Wynajem wózków widłowych jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które musza obsłużyć okazjonalne lub sezonowe wzrosty ilości zadań przeładunkowych i magazynowych. Jeżeli na dwa czy trzy miesiące w roku trzeba podwoić flotę, wynajem jest bardzo wygodnym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem. Wynajem krótkoterminowy jest też bardzo użyteczny wtedy, gdy potrzebujemy szybkiego zastępstwa dla wózka, który uległ awarii. 

Wykonanie okazjonalnych prac przeładunkowych 

Krótkoterminowy wynajem wózków widłowych doskonale sprawdza się wtedy, gdy mamy do wykonania okazjonalne prace przeładunkowe. Może to być jednorazowy załadunek lub rozładunek dużej partii towaru, którego waga wyklucza rozładunek ręczny. Jeżeli dochodzi do tego presja czasu, wynajem wózka widłowego staje się jedynym możliwym rozwiązaniem. Możemy skorzystać zwózka nawet wtedy, gdy nie posiadamy odpowiednich uprawnień: sztaplarkę można wynająć z operatorem. 

Wynajem jest dobrą opcją dla firm na dorobku 

Młode firmy nie zawsze dysponują odpowiednimi funduszami, aby wejść w posiadanie nowego czy używanego wózka w dobrym stanie technicznym. Zazwyczaj mają też trudności z uzyskaniem kredytu bankowego. W tej sytuacji wynajem jest jedynym sposobem, aby szybko uzyskać dostęp do potrzebnych maszyn bez ponoszenia wysokich kosztów. Jeżeli sytuacja firmy zmieni się na niekorzyść, nie zostajemy z problemem spłacania rat czy koniecznością szybkiej sprzedaży sprzętu. Jeżeli pomysł na biznes chwyci, zawsze możemy zrezygnować z wynajmu na rzecz leasingu czy zakupu.  

Czynsz zamiast zamrażania funduszy 

Jeżeli głównym przedmiotem działalności firmy nie są usługi logistyczne czy magazynowe, zamrażanie dużych kwot w zakupach wózków widłowych wydaje się niecelowe. Każde przedsiębiorstwo w pierwszym rzędzie inwestuje w obsługę działalności podstawowej, od której zależy jego kondycja. Atutem wynajmu jest też łatwość rozliczania kosztów. Wynajem wózka pozwala na wygodne i precyzyjne planowanie budżetu: dokładnie wiemy, ile wydamy w kolejnych okresach rozliczeniowych.   

Dostęp do wydajnych i nowoczesnych maszyn 

Przy wynajmie wózka widłowego kryterium ceny nie jest dominujące. Dlatego wynajem pozwala na korzystanie z wózków widłowych, które posiadają parametry dokładnie odpowiadające naszym oczekiwaniom. Nie musimy zadowalać się maszyną, na którą nas stać, lecz wybrać taką, jakiej faktycznie potrzebujemy. 

Wynajem wózka widłowego może też być dobrym wstępem do zakupu własnej maszyny. Wynajmując określony model wózka widłowego możemy go starannie przetestować i sprawdzić, czy faktycznie nadaje się do realizacji zadań, które dla niego przeznaczyliśmy. 

Podsumowując, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zakup nowego wózka widłowego jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy gwarancję dużego i stałego obłożenia pracą. We wszystkich innych sytuacjach warto dokładnie przeliczyć koszty: może się okazać, że wynajem jest najtańszą formą korzystania z markowego, dostosowanego do potrzeb sprzętu.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin