Czy naprawa wózków widłowych we własnym zakresie jest zgodna z prawem?

Czy naprawa wózków widłowych we własnym zakresie jest zgodna z prawem?

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: tak, naprawa wózków widłowych we własnym zakresie może być zgodna z prawem. Wózki widłowe, w oficjalnej nomenklaturze określane jako wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, są objęte kontrolami Urzędu Dozoru Technicznego. W związku z tym wszystkie naprawy, modernizacje i przeglądy techniczne może wykonywać wyłącznie konserwator posiadający odpowiednie uprawnienia. Czy warto płacić za kurs i podchodzić do egzaminu czy lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego serwisu? W tekście przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Teoretycznie najkorzystniejszą opcją wydaje się zdobycie uprawnień konserwatora wózków jezdniowych. Jednak są sytuacje, w których znacznie wygodniejszym i korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem będzie korzystanie z usług, oferowanych przez wyspecjalizowany serwis wózków widłowych.

Kiedy warto samodzielnie naprawiać wózki widłowe?

Cena kursu i egzaminu na konserwatora wózków widłowych jest stosunkowo niewysoka (przynajmniej w zestawieniu z uprawnieniami na sprzęt budowlany czy samochody ciężarowe). Sam egzamin nie będzie stanowił problemu dla osoby obeznanej z budową i działaniem poszczególnych układów sztaplarki. Jednak uprawnienia konserwatora to tylko wstęp do samodzielnej naprawy wózków widłowych.

Jeżeli nie dysponujemy własnym warsztatem naprawczym i odpowiednimi narzędziami, to nawet usuwanie prostych usterek może okazać się niemożliwe. Stworzenie warsztatu ma sens, gdy dysponujemy flotą złożoną z kilkunastu czy kilkudziesięciu maszyn. Jeżeli posiadamy jeden czy dwa wózki widłowe, inwestowanie w sprzęt, adaptację pomieszczenia i zatrudnienie personelu z odpowiednimi uprawnieniami nie ma ekonomicznego uzasadnienia. 

Jakie zalety ma zewnętrzny serwis wózków widłowych?

Ogólne koszty napraw, przeglądów czy przygotowania do odbiorów UDT będą niższe, gdy skorzystamy z usług wyspecjalizowanej firmy. Jednak liczą się nie tylko względy ekonomiczne. Oto najważniejsze argumenty za korzystaniem z zewnętrznych usług serwisowych:

  • gwarancja jakości naprawy – renomowane serwisy zazwyczaj oferują gwarancję na wykonane naprawy: jeżeli problem nie został usunięty, to możemy liczyć na korektę wykonanych czynności serwisowych, 
  • łatwy dostęp do części zamiennych – duże serwisy prowadzą zazwyczaj własne magazyny części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, co pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania na wykonanie naprawy,
  • wózek zastępczy – udostępnienie zastępczego sprzętu jest szczególnie korzystne dla firm, które nie dysponują dużą flotą i same nie mają wolnego wózka do zastąpienia stojącej w naprawie maszyny,
  • ułatwienie odbiorów UDT – firma serwisowa przejmuje kompletowanie dokumentów i prowadzenie procedur odbiorów UDT – zapewnia przygotowanie techniczne wózka i obecność konserwatora, który posiada aktualne uprawnienia. 

Dodatkowym bonusem mogą być promocyjne ceny części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych lub zniżki dla stałych klientów. IPZ prowadzi serwis wózków widłowych w Olsztynie i Szczecinie. Osoby zainteresowane szczegółami oferty zapraszamy do kontaktu.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin