Czy możliwe jest wynajęcie wózka widłowego z operatorem?

Wynajem wózków widłowych jest atrakcyjną alternatywą dla tych przedsiębiorstw i osób prywatnych, które nie mogą lub nie chcą nabywać maszyny. Wynajem zazwyczaj dotyczy samej sztaplarki. Jednak zdarzają się okoliczności, w których najlepszą opcją byłoby wynajęcie wózka widłowego wraz z operatorem. Czy to możliwe?

Z wynajmu wózków widłowych korzystają młode firmy, podmioty unikające zamrażania środków w sprzęcie lub pozbawione zdolności kredytowej. Miesięczny czynsz jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kosztownej inwestycji. Jeszcze bardziej komfortowe byłoby wynajęcie wózka wraz z operatorem. Wynajem sztaplarki wraz z operatorem jest jak najbardziej możliwy, lecz nie zawsze ma ekonomiczny sens. 

Kiedy opłaca się wynająć wózek widłowy z operatorem?

Za wszystkimi decyzjami biznesowymi powinna stać precyzyjna kalkulacja kosztów. Dlatego decydując się na wynajem wózka widłowego z operatorem, warto dokładnie skalkulować możliwe zyski i straty. Oto okoliczności, które należy uwzględnić przy tworzeniu biznesplanu:

  • krótki okres wynajmu – jeżeli nasza podstawowa działalność biznesowa nie jest związana z przemieszczaniem ładunków i potrzebujemy wózka widłowego do wykonania jednorazowego przeładunku, to wynajem maszyny z operatorem jest nie tylko uzasadnionym ekonomicznie, ale wręcz jedynym możliwym rozwiązaniem, 
  • brak odpowiednich uprawnień – jeżeli nie posiadamy uprawnień i nie zatrudniamy pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, to wynajem wózka z operatorem jest optymalnym rozwiązaniem, 
  • potrzeba krótkotrwałego wzmocnienia floty i kadry – wózek widłowy z operatorem jest dobrym sposobem szybkiego, krótkookresowego rozbudowania własnego personelu lub zrobienia natychmiastowego zastępstwa za nieobecnego pracownika – wynajem sztaplarki z operatorem jest chętnie wybieraną opcją przez firmy, które muszą obsłużyć sezonowe piki przeładunkowe,
  • szybkie tempo pracy – wynajmując wykwalifikowanego operatora, zapewniamy sobie szybkie tempo pracy i minimalizację ryzyka uszkodzenia sprzętu lub ładunku – jest to szczególnie ważne w przypadku użycia wózków specjalistycznych, np. wózków wysokiego składu czy maszyn o szczególnie dużych dźwigach, których obsługa wymaga nie tylko odpowiednich pozwoleń, ale także dużego doświadczenia, 
  • brak odpowiedniego obłożenia z pracą – jeżeli potrzebujemy wózka na dłuższy okres, lecz nie do stałej pracy, tylko do wykonywania doraźnych zadań przeładunkowych, to powinniśmy przeprowadzić kalkulację i ustalić, co bardziej się opłaca: wynajem wózka z operatorem czy zatrudnienie na stałe pracownika z odpowiednimi uprawnieniami.

Podsumowując to, co zostało napisane, można powiedzieć, że im krótszy jest okres wynajmu, tym bardziej opłaca się wynająć maszynę z operatorem. 

Jakie są zalety z korzystania z pracy wynajętych operatorów? 

Wynajem wózka widłowego z operatorem jest korzystny nie tylko wtedy, gdy nie dysponujemy uprawnieniami – rozwiązuje też typowe problemy związane z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników. Wynajmując sztaplarkę z operatorem, unikamy żmudnego procesu rekrutacji pracowników. Możemy korzystać z pracy specjalisty, za którego kompetencje ręczy firma wynajmująca. Nie jest konieczne przyuczanie do obsługi wynajętego sprzętu. Operator doskonale zna maszynę, na której pracuje, co znacznie poprawia bezpieczeństwo pracy i pozwala szybciej usuwać ewentualne usterki.

Nie musimy też zaprzątać sobie uwagi kwalifikacjami operatora, w tym szczególnie posiadanymi przez niego uprawnieniami do obsługi konkretnej maszyny. Nie poniesiemy też konsekwencji ewentualnych wypadków przy pracy czy uszkodzenia wózka widłowego. 

Wynajem wózka widłowego z operatorem jest zawsze optymalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy maszyny i wykonania zadań transportowych „na wczoraj”, a nie potrafimy obsługiwać sztaplarki osobiście i nie zatrudniamy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jeżeli jesteś rolnikiem czy sadownikiem, organizujesz dużą imprezę plenerową czy potrzebujesz szybko rozładować jednorazową dostawę towarów, opcja wynajmu sztaplarki z operatorem może okazać się najkorzystniejsza ekonomicznie. Osoby, które potrzebują konsultacji i fachowego doradztwa, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi oddziałami w Olsztynie, Szczecinie i Gdańsku.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin