Charakterystyka wózków widłowych

Charakterystyka wózków widłowych

Wózek widłowy to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, który służy do transportu dużych i ciężkich towarów. W związku z tym wózki widłowe są najczęściej używane w przemyśle, magazynach oraz w innych miejscach, w których zachodzi konieczność podnoszenia oraz ładowania towarów o dużej wadze. Stosuje się je w transporcie bliskim oraz magazynowym – zasiadający w nich operatorzy wykonują przy ich pomocy prace rozładunkowe. Pierwsze urządzenia tego typu, mające znacznie ułatwiać pracę pojawiły się już w latach dwudziestych XX wieku.

Jak zbudowany jest wózek widłowy

Wózki widłowe zazwyczaj składają się z ramy wykonanej ze stali, podwozia z trzeba lub czterema kołami oraz niskoprężnego lub wysokoprężnego silnika. Ważna jest również przeciwwaga z tyłu pojazdu, zapewniająca równowagę wózka w trakcie transportowania przedmiotów. Z przodu pojazdu zamocowany jest pionowy maszt wraz z widłami, które mają kształt litery L. Dzięki łańcuchowi poruszają się one w Ponadto górę i w dół. Widły zamontowane są na karetkach. Zdarza się, że widły zastępowane są przez specjalistyczny chwytnik, umożliwiający łatwe transportowanie beczek lub kartonowych pudeł. Istotne są również zabezpieczenia, które montuje się, aby uchronić operatora wózka przed niebezpieczeństwem. Przede wszystkim kierującego osłania krata z metalowych płaskowników, chroniąca przed zsunięciem się przenoszonych rzeczy na operatora. na wózku zamontowana jest również metalowa klatka bezpieczeństwa, chroniąca przed spadającymi z góry przedmiotami, a wreszcie kabina z kierownicą, pedałami i dźwigniami do kierowania pojazdem.

Kiedy stosuje się wózki widłowe

Wózki widłowe mają różnorodne zastosowanie, jednakże najczęściej wykorzystywane są do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Najczęściej spotykane wózki mogą unieść ciężar od kilkuset kilogramów do ponad pięciu ton. Udźwig zależny jest od konstrukcji i parametrów wózka. Informacje dotyczące maksymalnego ciężaru, jaki może unieść wózek umieszczone są zazwyczaj w instrukcji obsługi danego modelu.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin