Branża spożywcza – znaczenie wózków widłowych

Branża spożywcza – znaczenie wózków widłowych

Wózek widłowy to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, którego przeznaczeniem jest przewóz materiałów o wadze do kilkudziesięciu ton. Znajduje zastosowanie w transporcie bliskim i magazynowaniu. Wózka widłowego używa się przede wszystkim do prac rozładunkowych w magazynach, portalach i fabrykach. Urządzenia techniki magazynowej wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym. Warto podkreślić, iż zwłaszcza w branżach fermentacyjnych i rozlewniczych wózki widłowe pracują w zwykle niesprzyjających warunkach. Jest tam zazwyczaj wilgotno, środowisko ma kwaśny odczyn, a amplituda temperatur jest dosyć duża. Dlatego, kupując wózek widłowy przeznaczony do pracy w branży spożywczej trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pojazdu.

Wózki elektryczne

Wózki elektryczne nazywane są również akumulatorowymi. W tego typu pojazdach silnik pobiera energię z baterii, która posiada bardzo dużą żywotność. Ponieważ spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa, są popularne podczas prac przeprowadzanych w zamkniętych pomieszczeniach. W elektrycznych wózkach widłowych przeznaczonych do pracy w nieprzyjaznym środowisko stosuje się specjalną gumową osłonę silnika od strony masztu. Dzięki niej możliwa jest ochrona przed przedostaniem się wody i zanieczyszczeń. Montuje się również przednie błotniki, które zapobiegają wyrzucaniu wody przez koła za maszt na przewody hydrauliczne. Niebywale ważne jest stosowanie specjalnych osłon przekaźników. Wynika to z fakty, że elementy elektryczne są niebywale wrażliwe na działanie substancji żrących. Aby zapewnić sobie i pracownikom sto procent bezpieczeństwa należy pamiętać także o dobraniu właściwych niebrudzących opon o bieżniku przystosowanym do pracy na śliskiej nawierzchni.

Osprzęt dodatkowy w branży spożywczej

Wykorzystując wózki widłowe w branży spożywczej należy pamiętać o dodatkowym osprzęcie. Wśród najczęściej spotykanych są obrotnice lub wywrotnice do rozładunku pelet z owocami lub warzywami. Stosowane są również inwentery do pelet, a także chwytaki oraz widły rolkowe do bezpeletowego rozładunku towarów.

© 2021 IPZ - Inicjatywa Północno - Zachodnia. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin